Boby nebo sáňky? Co je lepší?

Date:

Tak jako mezi lyžaři a snowboardisty panuje letitá pře o to, zda je lepší prkno nebo klasické lyže, obdobná válka zuří také mezi sáňkami a boby, přičemž je dokonce o poznání delší. Boby nebo sáňky? Hurá na svah!

Boby nebo sáňky?

První věcí, kterou si musíme definovat, než se pustíme do samotného porovnávání, je, co jsou to sáňky a co boby. jaký je v tom vlastně rozdíl?

Kritérií, jak to od sebe odlišit, je vícero, nicméně my se na to podíváme z pohledu materiálu a konstrukce. Obecně se pak dá říci, že klasické sáňky existují v tradiční dřevěné konstrukci, přičemž mají také dvě velká madla na držení a dvě sanice, jež jsou vypolstrovány nějakým textilním materiálem, kdežto boby na sníh se vyrábějí obvykle z plastu.

Po stranách mají úchyty, které jsou od těch, jež disponují saně, poněkud jiné. Alternativ a modelů je pak samozřejmě více.  

Porovnáváme boby a sáňky – výhody a nevýhody

Sáňky

Když se řekne zima, celé řadě lidí se kromě Vánoc vybaví také zimní radovánky z dětství, kde mají vedle koulovaček a stavění sněhuláků své místo i sáňky. Těmi nejčastějšími jsou ty dřevěné, klasické, jak je všichni známe, ale existují třeba i kovové.

Jejich nevýhodou je však to, že jsou poměrně těžké. Děti mají s jejich manipulací často problém. Ten ale není neřešitelný, přesto jsou obecně vhodnější pro trochu větší děti. Na druhou stranu, zase vydrží delší dobu než plastové boby, které mohou dosloužit už během první sezóny. Nabízejí také větší nosnost.

Tím nejdůležitějším aspektem je však samotná jízda. Jízda na sáňkách je plynulejší, ale i tady je jedno vcelku nepříjemné negativum, a sice brždění. Brzdit se musí nohama, a proto se sáňky doporučují pro větší děti, jak už bylo řečeno výše. Chce to mít se sjížděním kopců už alespoň nějaké základní zkušenosti.

Boby

Zatímco sáňky, či o něco větší saně, našly v historii uplatnění pro vícero využití, jako třeba pro převoz těžších materiálů, boby vznikly výhradně pro děti a pro zábavu s nimi spojenou na zasněžených kopcích. K tomu jsou také zkonstruovány.

Mezi dětmi jsou také oblíbenější, obzvláště pokud dojde na populární dětské boby s volantem, jež jsou snem mnoha malých závodníků. Ostatně, kdo patří do generace, která preferovala boby na sníh, pamatuje, jaký byl frajer, když na místní „smrťák“ nakráčel s takovou sněhovou motokárou.

Nejznámější jsou ale bezesporu boby Champion, které známe asi všichni. Jednoduchá konstrukce ve všech různých barvách, a to typické černé sedátko. Kdo je neměl, jako kdyby nebyl. 

Boby mají v porovnání se sáňkami tedy trochu navrch. Jejich výhodou je také to, že se vozítko dá skvěle řídit, takže jsou obecně bezpečnější. Lehčí je také brzdit, protože boční úchopy jsou zde právě za tímto účelem.

To, co je bobům vytýkáno je pak to, že mohou velice snadno prasknout. Zima a mráz totiž plastu moc nesvědčí, stejně jako větší hmotnost jezdce. A ještě jeden bod ve prospěch bobů – jsou vcelku lehké, takže si s nimi bez problému poradí i menší děti.

Na otázku, zda jsou lepší boby nebo dřevěné sáňky, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na vašich preferencích, a především na tom, pro koho je pořizujete. Tím patrně nejdůležitějším však je, že se na obojím dokonale vyblbnete, popřípadě alespoň vaše děti.

Koneckonců, bobování ani sáňkování nepatří k úplně oblíbeným kratochvílím dospělých lidí. Ti volí již dříve zmíněné lyže nebo snowboard. Pokud však vybíráte výbavu pro děti, volte dřevěné sáňky pro ty větší, boby na sníh pro ty menší.  

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co je endometrióza, jaké jsou její projevy a jak docílit jejich zmírnění?

Endometrióza popisuje onemocnění ženského organizmu, který v průběhu menstruace není...

Pánský striptýz bude nečekaným překvapením pro nevěstu

Dnešní doba přináší nové trendy i v zábavě, které...

Trápí vás bolestivá menstruace? Vyhněte se lékům na tišení bolesti, známe přírodní cestu k hormonální rovnováze.

Bolestivá menstruace je velmi nepříjemnou záležitostí, která někdy dokáže...

Obdarovat ženu zlatým šperkem s diamanty značí upřímnou lásku, úctu a celoživotní podporu

Diamantové klenoty jsou ze všech nejkrásnější. I když se...