Proč je dobré znát energetickou náročnost nemovitosti

Date:

Lámete si hlavu nad tím, co je energetický štítek domu nebo energetický štítek na byt? Říkáte si, k čemu je vůbec toto označení dobré a co vám o nemovitosti vlastně říká? A kdo má vůbec povinnost disponovat energetickým štítkem k nemovitosti? Na všechny tyto otázky si odpovíme s pomocí realitního odborníka v následujícím článku.

S energetickými štítky se můžeme běžně setkat při koupi domácích elektrických spotřebičů. Každý si určitě vybaví samolepku s barevnými pruhy a písmeny, která označují příslušnou energetickou třídu daného spotřebiče. Co ale znamená štítek energetické náročnosti budov?

„V podstatě je to něco podobného, jako je energetický štítek na pračce, ledničce či myčce. Také vám udává, jak je daný spotřebič náročný a kolik spotřebovává elektrické energie. Skládá se z grafické části a protokolu.  Jednotlivé stupně jsou uspořádány od A – mimořádně úsporná do G – mimořádně nehospodárná.  Průkaz energetické náročnosti budovy znázorňuje její energetickou náročnost z hlediska vytápění, větrání, ohřevu teplé vody, chlazení a osvětlení. Do důsledku vzato, energetický štítek není tak přesné označení pro energetickou náročnost domu, protože se vztahuje také k jeho tepelně izolačním vlastnostem, tedy především k tzv. obálce budovy. To zahrnuje i zdi, okna a střechu. V oficiálních dokumentech, jako je stavební dokumentace, kupní a nájemní smlouva, byste se tedy měli setkávat pouze s označením Průkaz energetické náročnosti budovy, zkráceně PENB,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality.

Kdy musíte mít PENB?

Dle novely zákona č. 406/2000 s platností od 1. ledna 2015 PENB musíte mít vždy, když se chystáte prodávat a pronajímat nemovitost.  Existuje samozřejmě celá řada výjimek, jako jsou např. rekreační objekty, nezrekonstruované budovy postavené před rokem 1947, domy s celkovou energeticky vztažnou plochou do 50 m² , památkové budovy nebo průmyslové či zemědělské budovy, které mají roční spotřebu do 700 gigajoulů za rok. „Průkaz energetické náročnosti budov by měl být zpracován pro celý bytový dům. Pokud se chystáte prodávat byt, písemně vyzvěte SVJ, aby vám vystavilo kopii průkazu pro dům. Při prodeji družstevního bytu se nejedná o klasický prodej, nýbrž o převod členského podílu. Nemáte tedy povinnost PENB nechat vyhotovit,“ radí Jakub Kindl z Domov Reality.

Kdy průkaz potřebuji?

Většina lidí si myslí, že průkaz stačí předložit kupujícímu či nájemci až při podpisu kupní smlouvy nebo předání nemovitosti. To je však omyl. „Energetickou náročnost budovy musíte dle zákona uvádět již při nabízení vaší nemovitosti, ať už máte soukromý inzerát nebo nemovitost prodáváte prostřednictvím realitní kanceláře. V případě, že jej nemáte zpracovaný, jste povinni uvádět nejhorší kategorii, tedy G. Pokud prodáváte nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře, měla by vás na tuto zákonnou povinnost upozornit. V opačném případě vás i sebe vystavuje pokutě,“ říká Jakub Kindl. V případě, že průkaz zájemci neposkytnete, vystavujete se riziku udělení pokuty ve výši sto tisíc korun v případě, že jste fyzická osoba. V případě právnických osob je tato pokuta stanovena na dvě stě tisíc korun.

Previous article
Next article
Elektrický kráječ je dokonalý pomocník. Už jej máte doma nebo ve svých potravinách?
- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Poznejte kouzlo ájurvédské masáže

Ájurvéda je dnes velmi moderní záležitost. Jde totiž o...

Rozlučky se svobodou

Rozlučky se svobodou se staly v české kultuře oblíbenou...

Hledáte spolehlivého a levného dodavatele zlata?

Nejlevnějšího prodejce zlata v ČR najdete na adrese zlatemince.cz.Prodejnu...

Jak se zbavit zažívacích problémů? Máme tipy, jak na to!

Pocit nepohodlí a zažívací potíže mohou být velkým rušivým...