Jak rychle spálit co nejvíce kalorií? Skákejte přes švihadlo

Date:

Kdo neskáče není Čech. Hop, hop, hop!

Švihadlo už dávno není jen retro zábava pro děti nebo nudná povinná aktivita na hodinách tělocviku. Rope skipping neboli skákání přes švihadlo je již dlouho populární mezi profesionálními sportovci a jeho kouzlu propadá také čím dál více “amatérů”.

Jeho výhodou je, že k němu potřebujete jen švihadlo, které je skladnou a finančně nenáročnou sportovní pomůckou. Navíc skákat může téměř každý bez omezení věku nebo sportovních schopností. Skákání není vhodné pro osoby s velkou nadváhou, které by měly začít sportovat zlehka např. rychlou chůzí nebo pro ty po úrazech pohybového aparátu, zde je nutná konzultace s lékařem.

5 důvodů, proč skákat přes švihadlo

 • Posilujete všechny svaly.
 • Zlepšujete koordinaci těla i svou fyzičku.
 • Podporujete správnou činnost svého kardiovaskulárního systému.
 • Spalujete kalorie a formujete postavu.
 • Bude vás to bavit 😉

Kolik spálím tuku skákáním přes švihadlo?

Samozřejmě záleží na tom, jak moc si máknete a jak dlouhý trénink vydržíte. Dáte-li si tzv. střední zátěž, při které se úplně neodrovnáte, ale příjemně se zapotíte, můžete skákáním za 30 minut spálit až 400 kcal. Pro vaši představu – srovnatelné množství kalorií byste spálili při pomalém běhu na vzdálenost 7 km.

Skákání může být příjemné zpestření vašeho tréninku nebotýdenního sportovního plánu. A kdo ví, možná se stanete nadšeným rope skipperem, který bez švihadla nedá ani ránu. Každopádně tento aerobní kardio trénink, když je pravidelný, velmi rychle nese svoje ovoce. Takže připravujete-li se na letní plavkovou sezónu, je nejvyšší čas jít si zaskákát.

zdroj: unsplash.com

Jak vybrat švihadlo?

Švihadel existuje mnoho tipů. Ve fitness a crossfit se nejčastěji používá ocelové švihadlo s ložisky, které něco vydrží a pohodlně ho přizpůsobíte vaší výšce. Stále populárnější je také bezdrátové švihadlo, a to zejména pro ty, kteří cvičí doma, kde nemají dostatek místa. Chcete-li skákání proměnit v okouzlující show, vyzkoušejte gymnastické švihadlo, které se nejvíce podobá těm klasickým, je vyrobené z provazu a existuje ve všemožných barevných provedeních.

zdroj: vfstyle.cz

Jaká je správná délka švihadla?

Asi všichni si pamatujeme švihadlo z našeho dětství, kdy jsme většinou skákali přes co se dalo., Dlouhé provazy jsme si několikrát omotali kolem ruky a ty příliš krátké byly výzvou jen pro skákací mistry. Správnou délku zjistíte ale jednoduše tím, že si na švihadlo snožmo stoupnete a zkontrolujete, zda jeho rukojeti sahají k vašemu podpaží. Pokud švihadloobjednáváte přes e-shop, pomůže vám tabulka velikostí:

VýškaDélka švihadla
do 150 cm2,15 m
150 – 170 cm2,5 m
170 – 185 cm2,7 m
nad 185 cm3 m

Než začnete trénovat

Skákat byste neměli nikdy naboso, protože tak trpí klouby celého těla. Na svůj trénink si vezměte kvalitní obuv, která bude dopady tlumit.

Koukněte se nějaké instruktážní video zkušených skipperů, kteří vám poradí, jak zaujmout ten správný postoj a držení těla. Případně se pro radu obraťte na svého trenéra ve fitku nebo sportovně nadaného kamaráda, který už skáče nějaký ten pátek.

A nakonec – nebojte se začít, byť jen po malých kouscích. Můžete si třeba ze začátku zaskákat na jednu dvě vaše oblíbené písničky, uvidíte, že vám to půjde mnohem lépe. Nebo se vydejte na nějakou skákací lekci ve svém okolí.

5 základních skoků

Není to žádná věda a velmi pravděpodobně už je znáte. Tady je nestárnoucích pět přeskoků, které udělají vaše tělo pevné jako kámen:

 1. přeskok snožmo
 2. skákání na jedné noze
 3. střídání nohou
 4. výskoky s koleny přitaženými k hrudníku
 5. dvojšvih
 6. bonus pro fajnšmejkry – “vajíčko”neboli skok s překříženýma rukama

Tak neváhejte a okořeňte si svůj (nejen) sportovní život skákáním. Uvidíte, že už švihadlo nikdy nedáte z ruky. Vyzkoušejte kvalitní švihadla od české firmy VFstyle, která vydrží více než jeden trénink a v tělocvičně s nimi zazáříte. Krásné jaro všem skokanům!

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Vysoký cholesterol? Důvody možná překvapí.

18. srpna 2021 Zkuste se zeptat svých blízkých, zda mají...

Vlny jako od moře snadno a rychle

Téměř každá žena či dívka s rovnými vlasy snila nebo...

Vybavte si pracovnu či studovnu nábytkem, který navrhli sami absolventi

Psal se rok 2017, kdy si absolventi, v té době...

Kolo, koloběžka nebo odrážedlo: Kdy je na co u dětí vhodný věk?

Vozítka jakéhokoli druhu fascinují děti již od útlého věku,...