Co je hyalit aneb znáte skelné opály?

Date:

Za vůbec nejkrásnější a zároveň nejvíce vzácné bývají považovány tzv. drahé opály, které vynikají barvoměnou. Dokonce o nich jistý filosof i řekl, že obsahují v jediném kamenu ohnivý plamen granátu, zářivý purpur ametystu a mořskou zelenou slávu smaragdu.

Existuje celá řada různých odrůd těchto unikátních kamenů. Velmi zajímavý je například hyalit, kterému se někdy říká i skelný opál. A to proto, že je pro něj typický mastný skelný lesk. Jedná se o nejčistší odrůdu. Typicky má být zcela bezbarvý a čirý. Může být taktéž mírně zabarvený vlivem jiných příměsí.

Známé naleziště těchto minerálů máme i u nás, a to konkrétně v Doupovských horách. Více než polovinu plochy tohoto pohoří zabírá pro veřejnost nepřístupný Vojenský újezd Hradiště. A to byl i důvod, proč byla tato lokalita dlouho stranou výraznějšího zájmu veřejnosti.

Zejména obec Valeč zajistila českým hyalitům celosvětovou proslulost. Místní nálezy jsou totiž neobvykle vysoké kvality. V neopracované podobě se skelné opály používají i do šperků.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech či o špercích? Mrkněte na náš blog.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Vysoký cholesterol? Důvody možná překvapí.

18. srpna 2021 Zkuste se zeptat svých blízkých, zda mají...

Vlny jako od moře snadno a rychle

Téměř každá žena či dívka s rovnými vlasy snila nebo...

Vybavte si pracovnu či studovnu nábytkem, který navrhli sami absolventi

Psal se rok 2017, kdy si absolventi, v té době...

Kolo, koloběžka nebo odrážedlo: Kdy je na co u dětí vhodný věk?

Vozítka jakéhokoli druhu fascinují děti již od útlého věku,...