Připojištění k povinnému ručení, která stojí za zvážení

Date:

Povinné ručení je, jak název sám vypovídá, povinné pro všechna vozidla pohybující se na pozemní komunikaci. A přestože nabízí širokou škálu krytí, některé škody nepokrývá. Proto si řidiči často sjednávají i havarijní pojištění, které je daleko komplexnější. To se ovšem většinou nevyplatí v případě, že je vozidlo starší deseti let. Naštěstí existují doplňková připojištění, která lze sjednat jakou součást povinného ručení. Řidič v takovém případě neplatí plné pojistné za povinné ručení a havarijní pojištění, a přitom jsou stále kryti na ty nejběžnější pojistné události.

Jednou z nich je například krádež vozidla. Těch v České republice opět přibývá, a přestože jsou systémy automobilů již sofistikovanější, pro zloděje je odcizení auta otázkou několika minut. Nejčastěji se auta kradou v Praze a mnohdy skončí za hranicemi republiky dříve, než byste řekli švec. Proto se připojištění proti krádeži vyplatí. Vztahuje se totiž na celé vozidlo včetně standardní i zvláštní výbavy. „Při kalkulování pojistné částky se bere v potaz běžná cena vozidla v době uzavírání pojistky a stejná částka také představuje maximální výši plnění, kterou pojišťovna uhradí v případě pojistné události. Podmínkou pro vyplacení je ovšem to, že bylo vozidlo v době odcizení řádně zabezpečeno,“ říká pojišťovací expert Aleš Rothbarth z internetového srovnávače Klik.cz.

Další oblíbené připojištění, které stojí za zvážení, je připojištění čelního skla. To stojí většinou do 500 Kč ročně a může představovat výraznou úsporu. Některé pojišťovny ale vyžadují spoluúčast ve výši 50 %, pokud řidič nedodá fotodokumentaci k datu uzavření pojištění. „Tím se pojišťovny chrání v případě, že by sklo již bylo prasklé,“ vysvětluje Rothbarth.

Oprava skel se řeší buď zalepením nebo výměnou. Částka za tuto službu se průměrně pohybuje okolo 10 tisíc korun. Vezmeme-li v potaz, jak jednoduché je přijít ke škodě na čelním skle, toto připojištění by mělo být bez diskuze. I zde ale máme výjimky. Pojišťovna například nekryje škody způsobené nákladem přepravovaným ve vozidle nebo škody na dálniční známce. Plné znění všech podmínek krytí se vždy dočtete online při sjednání pojištění na Klik.cz.

Jezdíte-li často a větší počet kilometrů, zvažte také rozšíření základních asistenčních služeb. „Většina asistenčních služeb má limit na kilometry. To znamená, že vám pojišťovna zdarma odtáhne vůz do vzdálenosti například 200 km od domova. Pokud s vozem uvíznete dál, zbytek doplatíte z vlastní kapsy. To může být pro někoho dostačující, ale pokud někdo jezdí pravidelně na služební cesty, rozšíření asistenčních služeb k povinnému ručení dává smysl. Pozor také na případy, kdy jezdíte do zahraničí. Odtahy ze zahraničí nejsou snad v žádné základní verzi pojištění,“ dodává Aleš Rothbarth.

Otázkou je také, jak moc jste závislí na tom, abyste byli pojízdní. Pokud potřebujete auto k práci, sjednejte si asistenční služby v takovém rozsahu, aby vám byl po dobu opravy vaše vozu zapůjčen vůz náhradní. Ušetří vám to spoustu peněz a alespoň budete moci fungovat bez omezení. 

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Soukromá školka a jesle v Brně nabízí kvalitní péči pro děti od 6 měsíců

Hledáte školku pro své dítě, zatím jste však nenarazili...

Proč se vyplatí investovat do koupacího sudu?

Pokud máte za sebou dlouhý a náročný den, koupel...

Jaké pohovky budou trendy v roce 2023?

Nikdo pochopitelně nemění vybavení své domácnosti podle toho, co...

Suchá pokožka hlavy si žádá komplexní péči, pomoc nabízí řada kosmetiky DERMAxPRO od Head & Shoulders

Nepříjemné svědění či lupy – tyto problémy nejednou souvisí...