Vysoký cholesterol? Důvody možná překvapí.

Date:

18. srpna 2021

Zkuste se zeptat svých blízkých, zda mají informace o někom, kdo trpí vysokým cholesterolovým indexem a zda používá léky na toto onemocnění. Zjistěte, jaký mají názor na příčiny tohoto jevu. Cholesterol je klíčovou látkou, která pomáhá tělu zpracovávat tuky a je také nezbytná pro tvorbu hormonů a vitamínu D. Nachází se v buněčných membránách a v různých tkáních těla, včetně mozku, nervového systému, jater a ledvin. V poslední době se však stále více lidí potýká s diagnózou vysokého cholesterolu od svých lékařů. Proto je důležité zvážit příčiny tohoto jevu.

Příčiny vysoké hladiny cholesterolu

Cholesterol souvisí se stresem

Vyšší hladina cholesterolu v organismu se spojuje s produkcí hormonů v nadledvinách a štítné žláze, která reguluje množství cholesterolu v těle. Při dlouhodobém chronickém stresu se zvyšuje produkce stresových hormonů, což vede k větší spotřebě cholesterolu v těle a může způsobit zvýšenou hladinu cholesterolu. Zajímavé je, že pacienti užívající antidepresiva, kteří jsou štíhlí a užívají léky na snížení cholesterolu, často trpí vysokou hladinou cholesterolu, což může být důsledkem účinků antidepresiv na hormonální produkci a funkci štítné žlázy. Chronický stres může také ovlivnit funkci štítné žlázy a způsobit její dysfunkci a autoimunitní zánět, což může přispět k vyšší hladině cholesterolu v těle.

Cholesterol a cukr

Cholesterol hraje klíčovou roli při tvorbě žluči a vytváření vitamínu D v těle. Potrava je vnějším zdrojem cholesterolu, z kterého se přibližně 20-40% absorbuje do těla. Nejvíce cholesterolu se nachází v živočišných tucích, uzeninách, vnitřnostech, žloutku vajec a tučných mléčných výrobcích. Nicméně většina cholesterolu (60-80%) se vyrábí v těle samotném, především v játrech, střevech a nadledvinách. Tělo může snižovat svou vlastní produkci cholesterolu, pokud získává více cholesterolu z potravy. To znamená, že kvalitní tuky, jako jsou ty obsažené v mase, másle, vejci a mléčných výrobcích, by neměly být konzumovány v nadměrném množství. 

Jednoduché cukry způsobují zvýšení hladiny inzulinu, což podporuje tvorbu cholesterolu v játrech. Potraviny s vysokým obsahem cukru, včetně průmyslově zpracovaných potravin a alkoholu, jsou hlavními faktory, které mohou negativně ovlivnit hladinu cholesterolu. Je třeba se vyhýbat potravinám, jako jsou dorty, sladké koláče, sušenky, jogurty s přidaným cukrem, průmyslově vyráběné müsli a sladkým nápojům. Nadměrný příjem velmi sladkého ovoce v kombinaci s dalšími sladkostmi může také přispět k vysoké hladině cholesterolu. Kromě toho, podle nedávných studií, některé léky, včetně antikoncepčních pilulek, mohou mít významný dopad na hladinu cholesterolu v krvi.

Riziko vysokého cholesterolu

Doporučená hladina celkového cholesterolu v krvi je 5 mmol/l a riziko je považováno za zvýšené v případě, že se pohybuje v rozmezí 5,1 až 6,5 mmol/l. Důležitým faktorem je také poměr mezi dobrou formou cholesterolu HDL a špatnou formou LDL v celkové hladině. Tradičně byla vysoká hladina cholesterolu v krvi spojována s aterosklerózou a kardiovaskulárními chorobami, ale nedávné zahraniční studie ukazují, že vysoká hladina cholesterolu sama o sobě neznamená nutně vysoké riziko vzniku aterosklerózy. 

Mnoho lidí, kteří užívají léky na snížení hladiny cholesterolu, stále trpí kardiovaskulárními onemocněními. Existují situace, jako je stres, které vyžadují větší množství cholesterolu pro tvorbu hormonů, ale tento cholesterol není ukládán v cévách. Cévy jsou poškozeny oxidovaným cholesterolem spojeným s kyslíkem. Pokud má tělo dostatek antioxidantů, vitaminů a minerálů, mohou se těmto negativním účinkům předcházet.

V současnosti se v oblasti medicíny často objevuje nový trend nazývaný „honba za cholesterolem“, který často vede k předepisování léků na snížení hladiny cholesterolu pacientům, aniž by byla dostatečně zkoumána jejich zdravotní historie. Tento přístup nebere v potaz možné příčiny zvýšené hladiny cholesterolu, jako jsou stresové situace nebo chybná představa o výživě. Existují také jedinci, kteří mají vysokou hladinu cholesterolu z důvodu užívání léků poškozujících játra nebo kvůli předchozímu onemocnění, jako je například žloutenka nebo mononukleóza.

Je nutné mít na zřeteli, že léky na snižování hladiny cholesterolu mohou způsobovat různé nežádoucí účinky, jako například poškození jater, únavu, bolesti svalů nebo vznik žlučových kamenů. Proto je důležité pečlivě zvážit, zda je užití těchto léků nezbytné a jaký je pro pacienta přínos v porovnání s potenciálními riziky. Také je třeba brát v úvahu, zda jsou tyto léky předepisovány ze zdravotních důvodů, nebo zda jde spíše o marketingovou strategii farmaceutických společností.

Jak docílit optimální hladiny cholesterolu v krvi

Lidé s vyšší hladinou cholesterolu by měli jako první krok zvážit úpravu svého jídelníčku. Potraviny, které obsahují kombinaci ztužených tuků a cukru, jako jsou průmyslově vyráběné sladkosti, sušenky, zákusky a některé druhy müsli tyčinek, jsou spojovány s vyšší hladinou cholesterolu v krvi. Další rizikové potraviny jsou uzeniny, průmyslově vyráběné paštiky, tavené sýry, hotové jídla s dlouhou trvanlivostí, potraviny s vysokým obsahem bílého cukru, umělá sladidla jako aspartam, přepálené tuky, nadměrná konzumace alkoholu a potraviny z bílé mouky.

Po revidování stravy by dalším krokem mělo být snižování stresu, což lze dosáhnout cvičením a technikami uvolnění. Důležité je také udržovat zdravý žlučník bez kamenů a podporovat optimální funkci štítné žlázy.

Byliny a doplňky pomáhají

Skvělými bylinami jsou rozrazil, artyčok či rozmarýn.

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co je endometrióza, jaké jsou její projevy a jak docílit jejich zmírnění?

Endometrióza popisuje onemocnění ženského organizmu, který v průběhu menstruace není...

Pánský striptýz bude nečekaným překvapením pro nevěstu

Dnešní doba přináší nové trendy i v zábavě, které...

Trápí vás bolestivá menstruace? Vyhněte se lékům na tišení bolesti, známe přírodní cestu k hormonální rovnováze.

Bolestivá menstruace je velmi nepříjemnou záležitostí, která někdy dokáže...

Obdarovat ženu zlatým šperkem s diamanty značí upřímnou lásku, úctu a celoživotní podporu

Diamantové klenoty jsou ze všech nejkrásnější. I když se...