Resveratrol: znáte jeho účinky?

Date:

Resveratrol je látka přírodního původu, která byla objevena již v roce 1940. Její příznivé účinky se ale začaly zkoumat teprve nedávno. Při jakých potížích vám produkty obsahující resveratrol mohou pomoci a jak přesně tato látka účinkuje?

Co přesně resveratrol je?

Resveratrol je derivát stilbenu a řadí se mezi polyfenoly. Můžeme ho zařadit také mezi fytoalexiny, což jsou nízkomolekulární antimikrobiální látky, které v sobě rostliny syntetizují a akumulují po napadení. Resveratrol rostlinám slouží jako aktivní obranná látka a chrání je zejména před UV zářením a plísněmi. Tato látka se vyskytuje ve dvou formách: jako cis-resveratrol a jako trans-resveratrol. Druhá varianta má lepší vstřebatelnost a lidský organismus ji lépe využije. Pokud tedy narazíte na přípravek s obsahem resveratrolu, zkontrolujte si, o jakou jeho formu jde.

Jak resveratrol účinkuje a při jakých potížích ho užívat?

Asi nejznámější vlastností resveratrolu jsou jeho antioxidační účinky, díky kterým se užívá nejčastěji. Jako antioxidant chrání naše buňky před volnými radikály, což jsou nestabilní atomy vyskytující se ve vnějším ovzduší či ve slunečním záření. Antioxidanty zvyšují odolnost našich buněk, zlepšují jejich funkčnost a posilují je a tím podporují delší životnost. Resveratrol také zpomaluje stárnutí buněk a naše pokožka díky němu vypadá o poznání lépe – proto nachází tato látka své využití i v kosmetickém průmyslu. Resveratrol také pomáhá při léčbě boreliózy, stabilizuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje citlivost buněk na inzulín, posiluje imunitu, vyrovnává hormonální dysbalanci, má protizánětlivé účinky, chrání před plísněmi a alergiemi, zlepšuje paměť a pomáhá při onkologických onemocněních. Pozitivně působí také na srdce, cévy a krevní tlak, protože pomáhá uvolňovat cévy a funguje jako prevence některých onemocnění v důsledku vysokého cholesterolu, jako je např. ateroskleróza.

Resveratrol jako účinný pomocník při boji s aterosklerózou

Právě ateroskleróza je jedním z problémů, kvůli kterým lidé začínají resveratrol užívat. Jedná se o stále běžnější onemocnění, které je navíc bohužel smrtelné. Uvádí se, že v některých vyspělých zemích může být ateroskleróza příčinou úmrtí až v 50 % případů. Ateroskleróza vzniká v důsledku usazování tuku na vnitřních stěnách cév. Ten spolu s dalšími látkami cévy postupně ucpává, tím se snižuje průtok krve a v některých případech může dojít i k jeho úplnému zablokování. Toto onemocnění se proto někdy označuje také jako kornatění tepen. Nejčastěji se ateroskleróza dává do souvislosti se špatnou životosprávou, zejména s nedostatkem pohybu a s příliš vysokým obsahem cholesterolu v přijímané stravě. Resveratrol účinně brání oxidaci LDL cholesterolu a působí také jako aktivátor enzymů zabraňujících některým chorobným procesům včetně právě aterosklerózy.

Kde v přírodě můžeme na resveratrol narazit?

Nejvíce resveratrolu obsahuje rostlina s názvem křídlatka japonská, která se vyskytuje i na našem území, především u vodních toků. Tato bylina je velmi důležitá nejen v čínské medicíně a často se její výtažky používají do doplňků stravy. Resveratrol můžeme ale najít i v některých potravinách. Obsahují ho například jadérka či slupka červeného hroznového vína a také produkty z něj vytvořené, včetně červeného vína. Platí, že čím tmavší barvu červené víno má, tím více resveratrolu obsahuje. Dále je tato látka obsažená v dalších druzích ovoce či zeleniny, které se vyznačují červenou až tmavě červenou barvou: černý rybíz, brusinky, borůvky nebo švestky. O něco méně resveratrolu obsahují ořechy, zejména pak arašídy, vlašské ořechy a pistácie. Jestli chcete příjem resveratrolu podpořit, vyzkoušejte výživové doplňky. Zaměřte se na ty s přírodním složením a dosvědčeným původem surovin. Jedním z takových je Masticha Vena, která obsahuje extrakt z červených hroznů a také extrakt z pepře, piperin, který zlepšuje vstřebatelnost a využitelnost resveratrolu i dalších obsažených látek.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jaké jsou nejlepší dámské boty na podzim?

Podzim je obdobím, kdy je po většinu času sychravo,...

Jak vybrat parfém podle svého věku

Od úplně prvních vůní, které nosíme jako dospívající, až...

Několik tipů, jak vybrat dárek pro babičku a dědečka

Copak asi letos vyberete pro své prarodiče a rodiče?...

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?  

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou...